صفحه اصلی > درباره ما > مسئولیت های اجتماعی 

بیانیه مسئولیت های اجتماعی شرکت

 


"بسم الله الرحمن الرحیم"

شرکت گاز استان بوشهر، جزء یکی از شرکت هاي فرعي شرکت ملی گاز ايران مي باشد که در سال 1386 به منظور دریافت، توزیع، خرید و فروش، حق العمل کاری گاز طبیعی، حفظ و نگهداری تاسیسات و ابنیه مرتبط با فعالیت های شرکت، ارائه خدمات به متقاضیان و مشترکین گاز طبیعی، مطالعات فنی-مهندسی و اقتصادی، طراحی، اجرای طرح های گازرسانی و ایجاد و احداث تاسیسات و ابنیه لازم و حفظ و نگهداری آن ها با رعایت قوانین و مقررات مربوط، در استان بوشهر تاسیس گردید. این شرکت با بهره گیری از نیروی انسانی توانمند و سخت کوش، تامین کنندگانی متعهد و با زیرساخت ها و تجهیزات به روز، نقش موثری در توسعه آبادانی استان ایفا می نماید.


شرکت گاز استان بوشهر در راستای تحقق برنامه ها و اهداف ترسیم شده در مسیر تعالی قرار داشته وکلیه فعالیت ها و اقدام های بهبود خود را با سرلوحه قراردادن برنامه استراتژیک شرکت اجرا می نماید که در همین رابطه با تمام توان تلاش می نماید تا به افق چشم انداز ترسیم شده که قرار گرفتن در میان پنج شرکت گاز سرآمد در بین شرکت های گاز استانی تا افق ۱۴۰۴ می باشد، دست یابد.


رهبران شرکت گاز استان بوشهر بر این اعتقاد هستند که انجام امور مرتبط با مسئولیت های اجتماعی، شرایط توسعه پایدار را فراهم نموده و بر ملاحظاتی اخلاقی دلالت دارد. لذا در فعالیت های این شرکت نیز، محیط زیست و جامعه مد نظر قرار گرفته و رهبران سازمان تعهد در قبال این مسئولیت ها را بعنوان سرمایه اجتماعی خود می داند.


شرکت گاز استان بوشهر به مثابه عضوی از جامعه، در خصوص مولفه های پاسخگویی، شفافیت، رفتار اخلاقی، احترام به منافع ذینفعان و احترام به قانون متعهد بوده و بدین منظور سعی شده تا از طریق مسئوليت اجتماعي، رويكردهاي اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي را با ارزش ها، فرهنگ، استراتژي ها، ساختار تصميم گيري و شيوه هاي عملياتي خود، به شكلي شفاف و قابل حسابرسي، يكپارچه نموده و در نتيجه، فرآيندها و رويه هاي بهتري را در درون سازمان خود جاري سازد و با تولید ثروت، وضعيت جامعه را بهبود بخشد.


مدیران شرکت گاز استان بوشهر بر این باورند سازمانی که پایبند مسئولیت‌های اجتماعی خود می باشد، یقیناً آنچه درست است را انجام می‌دهد، از تصمیم‌گیری‌های غیر کارشناسی اجتناب نموده و با بهره‌ گیری از خلاقیت و نوآوری و عدم استفاده از روش‌های منسوخ، نوید ‌بخش پیشرفت و تعالی خود و جامعه خواهد بود، ان شالله.

مسلم رحمانی/ مدیرعامل

 

اعضای کمیته مسئولیت های اجتماعی

 

 
  رئیس کمیته مشاور امور اجتماعی

مدیر اجرایی CSR

عضو کمیته عضو کمیته  
  مسلم رحمانی
ابراهیم عباسی
باقر پاپری مقدم فرد کامران ترازویی
علی اکبر فقیه
 
  مدیر عامل
رئیس روابط عمومی
کارمند دفتر مدیرعامل رئیس امور مالی و پشتیبانی
معاون امور بهره برداری
 

 

 

 
 

عضو کمیته

عضو کمیته

عضو کمیته

عضو کمیته عضو کمیته عضو کمیته  
  محمد رضا بهزاری
سعید عباسی
مجید جلال نژاد
سید حسن صالح نژاد طیبه عبدالهی
بنت االهدی رایزن  
  رئیس اجرای طرح ها
رئیس حراست
رئیس منابع انسانی
کارشناس واحد HSE/ دبیر کمیته مدیریت بحران مسئول خدمات کارکنان
مشاور امور بانوان  

 

شرح وظایف کمیته مسئولیت های اجتماعی

مسئولیت اجتماعی شرکت (Corporate Social Responsibility) یکی از مفاهیم نوین در دنیاي کسب و کار امروزي است که پیوند قوي با توسعه پایدار دارد و مسئولیتی است که طبق آن شرکت ها یا سازمان ها، علاوه بر وظایف سازمانی، از طریق رفتار پیشگیرانه و اصلاحی به مدیریت تاثیرات و پیامدهاي ناشی از تصمیمات یا فعالیت هاي خود در قبال ذینفعان پرداخته و به تحقق اهداف توسعه پایدار کمک نمایند . ذینفعان عمده عبارتند از: کارکنان و خانواده هاي آنان، مشتریان، تامین کنندگان، ساکنان جوامع بومی و محلی، شهروندان، سازمان ها (دولتی و غیر دولتی) و محیط زیست.

این مفهوم در صنعت نفت کشور طی سال هاي اخیر با اقبال شرکت ها مواجه شده و این شرکت ها به همراه وزارت نفت از جمله سازمان هاي پیشرو در توجه و عمل به این مفهوم به شمار می آیند . از جمله رویکردهاي مهم این حوزه در موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت، کمک به ساماندهی اقدامات و هزینه کردهاي حمایتی شرکت ها در مناطق نفتی، کمک به کاهش یا رفع چالش هاي اقتصادي، زیست محیطی و اجتماعی ناشی از استقرار صنعت در جوامع محلی و بسترسازي جهت توسعه جوامع محلی مناطق عملیاتی در راستاي تحقق توسعه اجتماعی- محیطی پایدار، همپاي توسعه صنعتی است . هدف مسئولیت اجتماعی،کمک به توسعه ی پایدار می باشد.

مسئولیت های اجتماعی بنگاه اقتصادی عبارت است از این که شرکت ها در برابر اثرات ناشی از فعالیت های خود بر ذینفعانِ مرتبط، مسئول می باشند . کسب و کارها متعهد به رفتارهای منصفانه و مسئولیت پذیری، مشارکت در توسعه اقتصادی، بهبود کیفیت زندگی نیروی کار و خانواده آن ها هستند و همچنین به بهبود کیفیت انجمن های محلی و اجتماع در مقیاس بزرگ ادامه دهند.

مسئولیت طرح ریزی، تعیین و اجرای انواع برنامه های مسئولیت اجتماعی این شرکت برعهده کمیته مسئولیت های اجتماعی می باشد.

 

اهم اقدامات صورت گرفته در زمینه مسئولیت های اجتماعی

     
 


             
  حمایت از پایان نامه ها و عقد تفاهم نامه با مراکز علمی استان
  خرید مواد مصرفی از درون استان   غربالگری پیمانکاران بر اساس پیشینه عملکردی توسط کمیته فنی و بازرگانی  
  حمایت از پایان نامه های مرتبط با فعالیت های شرکت جهت تقویت زیرساخت های دانش و پژوهش که به لحاظ استراتژی برای این شرکت اهمیت دارد، از سال 1389 توسط واحد پژوهش و فناوری این شرکت اجرایی شده و در راستای ارتباط هر چه بیشتر صنعت گاز و دانشگاه و حل معضلات شرکت بوسیله پژوهش، 43 پایان نامه هم اکنون مورد حمایت قرار گرفته است. تعریف پروژه های پژوهشی از نتایج کسب شده در پایان نامه نتیجه حاصل از این فعالیت می باشد.
  خرید مواد مصرفی از درون استان در راستای توسعه تعاملات اجتماعی و از طریق تامین کنندگان کالا در استان بوشهر صورت میپذیرد و هم اکنون تمامی کالاهای مصرفی این شرکت از درون استان تامین میگردد.
  غربالگری پیمانکاران بر اساس پیشینه عملکردی توسط کمیته فنی و بازرگانی این شرکت در راستای مدیریت بهینه پروژه ها و ماموریت های محوله انجام میگیرد.
 
             


     
             

ایجاد فضای سبز در شهر های استان با مشارکت شهرداری

استفاده های پنل های خورشیدی

حذف قبوض کاغذی صورتحساب گاز طبیعی مشترکین


ایجاد فضای سبز در شهر خورموج با مشارکت شهرداری شهر در راستای بهبود محیط زیست با ایجاد فضای سبز به متراژ 5000 متر مربع در سطح شهر برای استفاده جامعه صورت پذیرفت.

استفاده های پنل های خورشیدی در راستای بهبود محیط زیست در شرکت گاز استان بوشهر صورت پذیرفت و 20 کیلو وات برق مصرفی شرکت گاز استان بوشهراز طریق پنل خورشیدی تامین می شود.

در راستای بهبود محیط زیست، بهبود در زمان و افزایش کیفیت خدمات شرکت گاز استان بوشهر حذف قبوض کاغذی صورتحساب گاز طبیعی مشترکین را در دستور کار خود قرار داده است.

     
             

اعطای وام قرض الحسنه به مشترکین جهت لوله کشی گاز خانگی

آموزش همگانی شهروندان و اجرای طرح “همیار گاز” در راستای مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی

برگزاری نشست خبری مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر با اصحاب رسانه

رایزنی با بانک ملت در خصوص اخذ مصوبه مبنی بر اعطای وام قرض الحسنه به متقاضیان جهت لوله کشی گاز منازل خود، در راستای افزایش رفاه جامعه و عدالت اجتماعی، از سال 1394 در دستور کار شرکت گاز استان بوشهر قرار گرفت.

همه ساله آموزش های مصرف ایمن و بهینه گاز، در قالب اجرای طرح همیار گاز به دانش آموزان بوشهری، ارائه آموزش های ایمنی در مدارس و آموزش همگانی شهروندان درمساجد استان، در راستای مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و همچنین توسعه تعاملات اجتماعی و بهبود ایمنی، سلامت و محیط زیست صورت می پذیرد. در همین راستا طرح “همیار گاز ” در مدارس و همچنین در بین نونهالان فوتبال آموز بوشهری اجرایی شده است.

این شرکت هر ساله اقدام به برگزاری نشست خبری مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر با اصحاب رسانه بعنوان پل ارتباطی میان مردم و مسولان و در راستای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و توسعه تعاملات اجتماعی و قانونی نموده و ضمن پاسخگو بودن در قبال عملکرد خود به تشریح برنامه های شرکت در استان می پردازد.